I GODINE OVE, autorski projekt Aleksandra Švabića

Kada

Četvrtak, 27.2.2025.    
20:00 - 21:30

Kategorija

I GODINE OVE

Režija: Aleksandar Švabić
Koncept: Aleksandar Švabić
Izvode: Lela Margitić, Vinko Kraljević, Damir Klemenić
Dramaturg i dizajn svjetla: Saša Božić
Kostimografkinja: Tea Bašić
Scenski pokret: Ivona Medić Nikolić
Premijera: 27. veljače 2025. Klub Kazališta Komedija
Koprodukcija: De facto i GK Komedija

1. Opis projekta
Predstava “I godine ove” adresira osobe kasnije životne dobi baveći se odnosima snage i nemoći te procjepima između želja i mogućnosti kod navedene dobne skupine. U predstavi prominentnog hrvatskog redatelja Aleksandra Švabića igraju ponajveće zvijezde hrvatskog teatra: gospođa Lela Margitić, gospodin Vinko Kraljević u suradnji s jednim od najznačajnijih hrvatskih plesača Damira Klemenića.

Proces starenja je fiziološki, individualan proces koji kod ljudi napreduje različitom brzinom, što znači da svaki čovjek drugačije stari. Nije lako odrediti životnu, dobnu granicu od koje se sa sigurnošću može odgovoriti kada u čovjeka nastupa starost. Starenje i starost se jasno razlikuju i dok starenje predstavlja progresivni stalan i postupan proces smanjenja strukture i funkcije organa i organskih sustava, sama starost predstavlja određeno životno razdoblje povezano s kronološkom dobi.
Polazišna pitanja ove predstave jesu: Ovisi li naš umjetnički rad o tome koliko nam života ostaje? Koliko imamo snage da naš umjetnički rad i dalje kreiramo? Ima li u našoj sredini razumijevanja za umjetnike treće životne dobi i njihovu umjetnost koju čini samo njihovo iskustvo?

Zapadnoeuropsko tržište umjetnosti (i Hrvatsko) unazad posljednjih 30 godina usmjereno je na neprestanu proizvodnju novih projekata, novih imena i slavljenju mladosti umjetnosti, zanemarujući iskustvo i refleksiju kao jednako vrijednih postulata kreativnog rada te time zapostavljajući umjetnike srednje životne dobi. Time se gubi naša ideja kontinuiteta, prijenosa iskustva i međugeneracijske razmjene.

Starost i nemoć su različiti pojmovi. Nosi li starost samo nemoć? Kako izgleda starost, a od čega se zapravo sastoji? Kada i kako se osjećamo staro?
Način rada na projektu je autorski te se iz međusobne konverzacije na teme: težina, strahova, želja i potreba – bivanja, stvarao scenski tekst. Paralelno se radi na tjelesnim mogućnostima/nemogućnostima i osvještavanju tijela kao nositelja iskustva, a ne objektificirane ljepote.
Cilj ovog procesa je kritika i reintrepetacija pojma divljenja ljepoti nasuprot kojeg se uspostavlja sadržajnost svakog pojedinog trenutka i razumijevanje tog istog trenutka.
Romantiziranje nemoći polazišna je točka za neke nove kanone ljepote umjetničkog čina koje proizlaze iz temporalnosti tijela, odnosa želje i nemogućnosti, iskustva i fantazme.
Projektom I godine ove organizacija De Facto nastavlja tendenciju produciranja uspješnih predstava u polju suvremenog kazališta I plesa proizašlih iz istraživačkog procesa rada. Projekt uključuje suradnju umjetnika, dokazanih u svom području djelovanja i etabliranih u široj javnosti koji se okupljaju i surađuju u realizaciji ovog projekta, a nisu nužno članovi umjetničke organizacije de facto.
Velika vrijednost ove predstave je svakako davanje vidljivosti starijim članovima kazališne zajednice, te upozoravanjem da njihovim odlaskom u mirovinu ne završava njihovo kreativno I umjetničko djelovanje. U realizaciju smno se upustili kao producenti kako bismo se pozicionirali ne samo kao uspješno nezavisno kazalište sa svojom redovitom publikom, već I kao produkcijska kuća koja producira radove različitih hrvatskih, regionalnih I europskih umjetnika.Takva odluka predstavlja novum na zagrebačkoj kazališnoj sceni I htjeli bi ju dalje razvijati Sve navedeno su bitni preduvjeti za jedan uspješan kazališni projekt a njegova je održivost nakon premijerne izvedbe garantirana jer se očekuje igranja u Zagrebu i Istri 2024. i 2025. Godine.

 

Aleksandar Švabić 24.12.1987. rođen i odrastao u Puli , 2008 godine upisuje fakultet dramskih umetnosti u Beogradu gdje gdje zivi i radi do 2018 godine te se seli u Zagreb . Od 2011 godine aktivno radi na podrucju hrvatske i Srbije:
REŽIJE:
2023. Otvaranje – Malog rimskog kazališta u Puli
2023. Tarzan, Rok Vilčnik, &TD – Teatar
2022. Psece srce, M. Bulgakov – dramatizacija – Vedrana Klepica i Ivan Penovic, Satiricko kazaliste Kerempuh
2022. Ljubovnici, Dubrovacke ljetne igre
2021. PLaža, autorski projekat Aleksandar Švabić i Damir Klemenić
2021. Sergio Endrigo project, zajednica Talijana Circolo, Pula
2021. Južina, autorski projekt Aleksandar Švabić i Vedrana Klepica, Kazaliste Marina Držica Dubrovnik
2021. Opera Celava pjevacica Eugene Ionesco – ADU/Kova
2021. Barun Munhauzen B.E. Raspe – Kazalište Žar Ptica
2021. Decameron Giovanni Boccaccio – Hektomeron Project/National Theater Craiova
2020. Teške ljubavi Italo Calvino/Ivan Penović – HNK Split i Gradsko kazalište mladih split – Splitsko ljeto
2020. Kao i svaki dan, Vedrana Klepica i Aleksandar Švabić – Kazalište Virovitica
2019. Smrt u diskoteci, Aleksandar Švabić – Kunst Teatar
2019. Dobro je dok umiremo po redu, Ivor Martinić – Zagrebačko kazalište mladih
2018. Viktor ili djeca na vlasti, R. Vitrak – Srpsko narodno pozorište “Sterija”, Vršac (gostovala u narodnom pozorištu u Beogradu)
2017. Doručak Šampiona (autorski projekt) – koprodukcija Ulysses i Bitef teatar.
2017. Jedan mrtav čovjek (autorski projekt) – ITD , Zagreb (Na PUF festival nagrađena nagradom Munja – za inovaciju)
2016. Stranac, R. Fasbinder – Filodramatica, Rijeka (predstava je izvedena 26. Marulićevim danima u Splitu) uvrštena na repertoar Ulysses kazalista.
2015. Ubila sam tvoju majku, B. Babić – Vuk Karadžić, Beograd
2015. Strujošek, A. Radivojević – Atelje 212 , Beograd (predstava gostovala u Zagrebu na Teatru Exit i na festivalu – dani Zorana Radmilovića na kome je dodijeljena nagrada “Zoranov brk”.
2013. – Malograđanska svadba, B. Brecht – Srpsko narodno pozorište “Sterija” ,Vršac (gostovala u Bitef teatru)
2012. – 6 lica traži pisca, L. Pirandello – lutkarsko/glumačka predstava, Osijek (ispit za msterstudije gluma i lutkarstvo)
2011. – Na festivalu 7 Dana stvaranja u Pazinu napisao i režirao autorsku predstavu pOdNos
2011. – Baal, B. Brecht, Mixser festival i pozorište Boško Buha u Beogradu
Na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu režirao predstave po tekstovima Bertolda Brechta.